علت ایجاد بیماری رماتیسم ستون فقرات A.S

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقالات
  4. chevron_right
  5. علت ایجاد بیماری رماتیسم ستون فقرات A.S

عملاً آگاه و مطمئن نیستیم. از مدت های قبل ، تحقیقات پزشکی نشان داده است %۹۶ از بیماران AS در انگلستان ، همگی دارای یک نوع سلول نشانگر ژنتیکی از نوع آنتی ژن HLA-B27 مشخص گردیده است ، می باشد.

احتمالا ممکن است که یک میکرو اورگانیسم معمولی بدون آزار که سیستم دفاعی در این حالت نتوانسته است با آن مبارزه کند در برخورد و تماس با HLA-B27 باعث بروز و عکس العمل های متقابل گردد.

بعضی وقت ها بروز عفونت روده می تواند شروع کننده AS باشد.

علائم و عوارض ممکن است پس از یک دوره استراحت اجباری در رختخواب (مثلاً پس از یک سانحه رانندگی) آشکار شود و شرایط آرام تر قبلی را شدید تر و حاد نماید.

یک دست از علائم که با نام سندروم رایتر (reiters syndrome ) شناخته می شوند ، ممکن است به AS کشیده شود .
این شامل بیماری التهاب عنبیه (Iritis ) و التهاب پرده همبند چشم (U veitis)است که قرمزی (خونی شدن ) سوزش و درد و سنگینی چشم از عوارض آن است .
بیماران مبتلا به (Reiters Syndrome) از التهاب لوله پیشاب راه نیز رنج میبرند، (urethritis) این التهاب مجازی دفع ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج بدن هدایت میکند) باعث میگردد تا در مواقع ادرار درد و ناراحتی ایجاد شود .ممکن است بعد از ادرار ترشح ادامه داشته باشد خاصه در صیح و هنگام برخاستن از خواب که حجم ادرار زیاد است این ناراحتی شدیدتر است و هم چنین ممکن است باعث تکرر ادرار نیز بشود . در زنان درد وجود دارد ، اما ادامه دترشح انتهای ادرار ابراز نشده است . بیماری رایتر به آرتیت مفاصل بزرگ که به طور مشخص پاها را درگیر می کند (مفاصل ران ،زانو و … ) منجر میگردد که با درد قسمت های تحتانی کمر همراه است و در شب هنگام موقع برخاستن از خواب و یا پس از یک استراحت طولانی شدیدتر است.

ریسک انتقال بیماری به فرزندان چگونه است ؟

اگر یکی از والدین به A.S مبتلا باشد ، شانس انتقال ژن HLA-B27 به فرزند ۵۰ درصد می باشد.البته همه کسانی که دارای ژن HLA-B27 هستند الزاما مبتلا به A.S نمی شوند.
اما به طور کلی احتمال این که فرزندش به A.S مبتلا به نسبت یک نفر از ده نفر ،و درصورتی که دارای ژن HLA-B27هستند به نسبت یک نفر از پنج نفر می باشد.
در مورد ارث بردن بیماری AS از پدربزرگ و مادربزرگ این نسبت یک نفر از بیست نفر و یا کمتر میباشد.
توصیه می شود در مورد بروز علائم اولیه بیماری ASدر فرزندان به پزشک متخصص روماتولوژی مراجعه و با ایشان مشورت نمائید.

آیا بیماری های دیگری با AS ارتباط دارند ؟

پاسخ ۲۰ – یک نوع بیماری پوستی به نام پسوریازیس (PSORIASIS) با AS می تواند ارتباط داشته باشد.پسوریازیس باعث پوسته شدن و فلسی گردیدن پوست و روی سر و نیز یک نوع متفاوت تری ار آرتیت میگردد.یک نوع عفونت اکتسابی جنسی که به آن التهاب غیر مشخص مجرای ادرار (Non specific uretheritis) NSU گفته می شود که می تواند توسط ارگانیسمی به نام (Chlamydia) ایجاد شود و موجب عفونت مجاری ادرار و در برخی مواقع تظاهرات دیگری از بیماری رایتر گردد. البته بیماری کولیت اولسر یا بیماری کراون (بیماری التهابی روده) با ASارتباط دارد ولی به وسیله AS ایجاد نمی شود.
علائم این بیماری ها اسهال خونی همراه با تب ، کاهش وزن و گاهی با کراون آرتریت مفاصل محیطی توام می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست