بیماری AS روماتیسم ستون فقرات چیست؟

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. مقالات
  4. chevron_right
  5. بیماری AS روماتیسم ستون فقرات چیست؟

اسپوندیلیت آنکیلوزانت، Ankylosing spondylitis = A.S یک بیماری روماتیسم دردناک و پیشرفت ککنده است ، این بیماری اصولا مفاصل ستون فقرات را درگیر میکند ولی می تواند سایر مفاصل را نیز در برگیرد، همچنین می تواند روی سایر اندام ها مانند چشم ، ریه ، روده و قلب اثر بگذارد. ریشه داین لغت عبارت است از (Spondy) از (Spondylos) یک لغت یونانی به معنی مهره و کلمه (Ltis)که به معنی التهاب مفاصل است .

(Ankylosis)که از معنی یکپارچگی استخوان های ستون فقرات گرفته شده است .پزشکان این بیماری را با نامم (روماتیسم ستون فقرات)معرفی کرده و اختصار آنرا نیز با (AS) معرفی میکنیم .از این پس جهت اختصار آن را (A.S )  می نامیم .

آنکیلوز – به معنی چسبیدن و جوش خوردن به یگدیر است .
اسپوندیلیت – به معنی ورم و التهاب مفاصل مهره های ستون فقرات است.
هر دو کلمه از واژگان یونانی بوده و بنابراین A.S شرایطی را توصیف میکند که در آن ،همه یا برخی از مفاصل ستون فقرات با هم در آمیخته و یکپارچه می شود .

یکپارچگی و استخوانی شدن تمامی مفاصل ستون فقرات کمتر رایج است .در برخی این عارضه جزئی ، وگاهی فقط در استخوان های لگن خاصره محدود می شود.

التهاب در نقاطی که رباط ها و تاندون های خاص به استخون ها می چسبند ، رخ می دهد (Enthesis) .
متعاقب آن فرسایش تدریجی استخوان در محل اتصال ایجاد می شود همین که التهاب فروکش میکند ، در اثر روند التیام استخوان های جدید ایجاد گردیده و توسعه میابند و در محلی که استخوان اضافی تشکیل شده ، بافت استخوانی ، جایگزین بافت ارتجاعی رباط ها و تاندون ها می شود و نتیجتا حرکت مفاصل محدود می شود .

التهاب مجدد ، بتدریج منجر به تشکیل استخوان های اضافی بیشتر و در نتیجه یکپارچگی و ثابت شدن ستون فقرات کمری و پشتی میگردد.
مفاصل بین استخوان های لگن خاصره و استخوان خاجی (Sacrum) معمولا در ابتدا و زودتر درگیر می شود و بعد مهره های پائینی و کمری و در ادامه ،پشت سینه ،گردن و شاید مفاصل دیگر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست